Fitnews
Subscribe
Få 20% rabat på verdens mest komfortable underbukser
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
No Result
View All Result
Fitnews
No Result
View All Result
Home Styrketræning

Styrketræning over 50 år – her er 6 gode grunde til at gå i gang

Styrketræning kan være med til at nedsætte risikoen for at få en del af de truende skavanker og alderstegn, der ellers begynder at vise sig på den anden side af de 50 år.

by Jeppe Bach
25. februar 2026
in Anti ageing
1.6k
styrketræning over 50 - åbning
Del på FacebookDel på TwitterDel på LinkedIn
Indhold gem
1) Styrketræning over 50 år – Her er 6 gode grunde til gå i gang.
1.1) 1. Muskelmasse
1.2) 2. Knoglestyrke
1.3) 3. Muskelstyrke
1.4) 4. Senestyrke
1.5) 5. Testosteron
1.6) 6. Immunforsvar

Styrketræning over 50 år – nærmer du dig, eller har du passeret de 50 år og er du endnu ikke kommet i gang med styrketræning, så kan det umiddelbart virker som om det hele er lidt op af bakke. For muligheden for at opbygge muskelmasse er desværre størst når du er ung, og falder, efterhånden som du bliver ældre.

Men når det er sagt, så er det stadigvæk muligt at opbygge muskelmasse, hvis du er over 50 eller 60 år,og der er rigtigt mange fordele ved at gøre det.

Tekst: Jeppe Bach // Foto: Shutterstock

Med alderen falder styrke, knoglemasse og muskelmasse på grund af kroppens aldring og mindre fysisk aktivitet. Det kan fører til lavere livskvalitet og færre muligheder. Du kan dog gøre rigtigt meget selv gennem fysisk aktivitet og især styrketræning over 50 år giver dig mange fordele.

Hvis der fandtes en pille der kunne øge din muskelmasse, styrke, knoglestyrke, kognitive funktioner, livskvalitet og reducere din fedtmasse, og samtidigt nedsatte din skaderisiko, og risikoen for at få kroniske sygdomme. Ja så ville de fleste sikker tage den.

Men netop de fordele det er bare nogle af de mange positive effekter, som styrketræning har på kroppen – for styrketræning over 50 år kan være med til at nedsætte risikoen for at få en del af de truende skavanker og alderstegn, der ellers begynder at vise sig på den anden side af de 50 år.

Styrketræning over 50 år – Her er 6 gode grunde til gå i gang.

1. Muskelmasse

Sådan udvikler kroppen sig med alderen: Hvis du blot er normalt aktiv og ikke dyrker styrketræning, vil der typisk ske et fald i din samlede muskelmasse på 30-40%, fra du er 20 år, til du bliver 80. Det skyldes såvel, at dine eksisterende muskelfibre bliver mindre, og at antallet af muskelfibre falder. Det er desværre de hurtige, kraftfulde type II-muskelfibre, som forsvinder først.

Denne udvikling begynder for alvor sidst i 40’erne og tager fart i 50’erne. Som udgangspunkt har kvinder oftest mindre muskelmasse at tære på end mænd, og det er en af årsagerne til, at man hyppigt kan opleve, at ældre mænd er mere fysisk velfungerende end ældre kvinder.

Sådan kan styrketræning hjælpe: Da det især er type II-muskelfibrene der er mest følsomme over for inaktivitet, og da de som regel også er de tykkeste og stærkeste fibre, så kan du med styrketræning fastholde din muskelmasse langt op i årene.

Kvinder kan ikke opbygge den samme muskelmasse som mænd, men kønsforskellen mindskes med årene, ikke mindst på grund af mænds faldende i testosteronniveauet hos mænd. Så også kvinder kan opnå aldersbetingede fordele med styrketræning.

styrketræning over 50 - kvinde
Tung styrketræning, eller andre vægtbærende aktiviteter, hvor knoglerne bliver komprimeret og udsat for belastning, er med til at sætte gang i vækst af knoglevævet

2. Knoglestyrke

Sådan udvikler kroppen sig med alderen: Dit knoglevæv kan blive mere skrøbeligt med alderen. Det er oftest kvinder der er mest udsat, fordi de allerede i overgangsalderen begynder at miste knoglemasse på grund af et lavere østrogenniveau i kroppen. Hvilket betyder, at ældre kvinder har en højere risiko for at få knogleskørhed og dermed også øget risiko for knoglebrud hvis de falder.

Sådan kan styrketræning hjælpe: Tung styrketræning, eller andre vægtbærende aktiviteter, hvor knoglerne bliver komprimeret og udsat for belastning, er med til at sætte gang i vækst af knoglevævet. Du kan godt styrke dine knoglerne en anelse, hvis du først begynder at styrketræne, hvis du bliver ramt af knogleskørhed, men det er en langsom proces.

Derfor er har du en kæmpe fordel, hvis du allerede har styrketrænet som ung eller midaldrende, fordi så starter du din alderdom med stærke knogler.

Læs mere om hvordan mænd får mere muskelvækst af styrketræning end kvinder her

3. Muskelstyrke

Sådan udvikler kroppen sig med alderen: Din muskelstyrken begynder typisk at falde allerede fra starten af 40’erne. Og efter 60-års- alderen begynder det for alvor at gå stærkt, herfra kan du forvente et fald på op til 1,5 procent årligt.

Samtidig med denne nedgang i muskelstyrke sker der også en markant reduktion af den hastighed, hvormed din muskulatur kan aktiveres, hvilket øger risikoen for fald.

Det er ændringer der primært sker, fordi vi med alderen mister nervefibre. Og netop fordi at antallet af nervefibre og nerveforbindelser er med til at bestemme en muskels evne til at udvikle kraft, ja så vil et tab af nervefibre resultere i nedsat muskelstyrke og negativt påvirke vores evner til at holde balancen og afværge fald.

Sådan kan styrketræning hjælpe: Tung styrketræning er uden tvivl det bedste redskab til at styrke nervesystem.

Styrketræning over 50 år er med til at danne nye nerveforbindelser og øge de neurale (nervebanemæssige) impulser, hjernen sender ud til musklen, og de impulser musklen sender tilbage til hjernen, hvilket betyder, at du kan bevare din styrke og eksplosivitet.

styrketræning over 50 - mand
Styrketræning øger din muskelmasse og sænker fedtmassen omkring de indre organer. En høj muskelmasse og en lille fedtmasse gavner immunforsvaret

4. Senestyrke

Sådan udvikler kroppen sig med alderen: Dit senevæv forandre sig også i takt med du bliver ældre. Blandt andet sker der en nedbrydning af kroppens kollagene fibre.

Hvilket betyder, at dit senevæv bliver svagere og mere sårbart over for belastning, hvilket igen betyder at du får en større risiko for at pådrage dig skader.

Sådan kan styrketræning hjælpe: Styrketræning er kort og godt en nødvendighed, hvis du ønsker at dit senevæv skal blive tykkere og stærkere. Og der er faktisk en del der tyder på, at det er nødvendigt at løfte ganske tunge belastning for at få senevævet til at vokse. Faktisk skal du helt op på omkring 80 procent af 1RM (den vægt, du kan løfte én gang).

5. Testosteron

Sådan udvikler kroppen sig med alderen: Din krops evne til at øge koncentrationerne af vækstfremmende stoffer som f.eks testosteron efter styrketræning falder.

Og fordi netop de hormoner spiller en vigtig rolle i opbygningen af muskelmasse, betyder det at en nedsat evne til at mobilisere dem, er en medvirkende faktor til, hvorfor at ældre personer har vanskeligere ved at opbygge muskelmasse i forhold til yngre.

Sådan kan styrketræning hjælpe: Desværre er der ikke voldsomt meget, du kan gøre for at bremse kroppens naturlige fald i testosteronniveau.

Men jo tidligere du kommer i gang med at styrketræne og får opbygget en grundstyrke og muskelmasse, jo mere har du så at tære på når du bliver ældre – hvilket betyder at du ikke kommer til at mærke ligeså meget til faldet i testosteronniveau, i din alderdom.

Læs mere om hvordan du kan booste din testosteron produktion her

6. Immunforsvar

Sådan udvikler kroppen sig med alderen: Kroppens immunforsvar, der er vores værn imod sygdom fungerer ganske enkelt mindre effektivt, i takt med at vi bliver ældre.

Det giver sig blandt andet udslag i, at antallet af hvide blodlegemer falder, hvilket betyder, at du får vanskeligere ved at bekæmpe sygdomme og infektioner. Og det kan være starten på en ond spiral for netop sygdomme og infektioner kan ofte fører til inaktivitet og dermed til et yderligere fald i funktionsniveau.

Sådan kan styrketræning hjælpe: Styrketræning styrker dit immunforsvar. Styrketræning øger din muskelmasse og sænker fedtmassen omkring de indre organer.

En høj muskelmasse og en lille fedtmasse gavner immunforsvaret. Og der er flere videnskabelige studier der har vist, at forsøgspersoner efter træningsopstart har fået et stærkere immunforsvar og er blevet mindre modtagelige for infektioner.

Ja der er sågar en nyere undersøgelse der viser at styrketræning kan være med til at give dig et længere liv

Steen Broford_2

Har du fået lyst til at komme i gang med styrketræning så finder du de bedste øvelser her

Jeppe Bach

Jeppe Bach

Vi kan godt tillade os at kalde Jeppe for en trænings nørd, for det er nemlig også sådan at han beskriver sig selv. Igennem de sidste 20 år har Jeppe leveret et hav af træningsartikler til en lang række af danske medier. Han skriver primært omkring styrketræning og allerhelst med udgangspunkt i old-school træning

Andre læse også disse artikler

eksplosiv styrke -cover
Anti ageing

Styrketræning +60 -Eksplosiv styrke kan være nøglen til et længere, sundere og mere selvstændigt liv

27. juni 2026
Kosttilskud +50 år - gurkemeje
Kost og ernæring

Kosttilskud +50 år – her er de 7 du har mest brug for

14. april 2026
Træning er det bedste -cover
Anti ageing

Træning er det bedste middel mod alderens effekt

31. marts 2026
brysttræning +50 - cover
Anti ageing

Brysttræning +50: Sådan opbygger du et større, fyldigere og mere muskuløst bryst uden at spilde tid i fitnesscenteret

30. marts 2026
styrketræning efter 50 -cover
Anti ageing

Styrketræning efter 50 år: 7 myter du skal glemme, hvis du vil holde dig stærk

25. februar 2026
ældre danskere -cover
Anti ageing

Ældre danskere dyrker sport og motion – og de 70-74-årige går forrest

25. februar 2026
annoncer-350x3503jpg
apollo-bannerjpg
tanita-2262jpg
logo-comfyballs-kant-350x350-tekstjpg
arena-reklame-fitnewspng
annonce-banner-opdag-inbody-fordelepng
align-pilatesjpg
seca-bannerjpg
350x350-1jpg
banner-fitnessgruppenpng
bydy-bike-banner-2png
ny-banner-350-350-fitnesscomfortjpg
fitnessengros-fitnewspng
banner-bm-fitnessjpg
ny-biocircuit350x350fitnewsjpg
yogo350x350png
banner-trx-witt-sport-performancepng
8jpg
bannerf1jpg
ny-saga-350x350jpg

Vi anbefaler

contrainer

Contrainer solgt til Container Living

12. oktober 2021
mikronæringsstoffer-åbning

Mikronæringsstoffer får du vitaminer og mineraler nok?

4. december 2022
mest populære træningsform

Fitness – Den mest populære træningsform og 6 ud af 10 vil gerne dyrke mere motion

15. marts 2022
motion er medicin - åbning

Motion er medicin – men flere skal lære at sluge ”pillen”

24. august 2022
avocadosalat med kylling

Avocadosalat med kylling

1. august 2023

Mest læste artikler

  • Peter Larsen -Lido fitness

    Mig og min træning: Peter Larsen, Lido Fitness

    404 shares
    Share 162 Tweet 101
  • Så længe bør du kunne holde en planke – alt efter din alder

    3980 shares
    Share 1592 Tweet 995
  • Fedmeepidemi: Sæt folkesundheden over fødevareindustriens interesser

    306 shares
    Share 122 Tweet 77
  • Styrketræning +60 -Eksplosiv styrke kan være nøglen til et længere, sundere og mere selvstændigt liv

    313 shares
    Share 125 Tweet 78
  • Stort dansk studie: Kræftpatienter rammes langt oftere af psykiske lidelser

    306 shares
    Share 122 Tweet 77
  • Transformationsøkonomi: Sundhed og wellness i centrum for forbruger skiftet fra oplevelsesøkonomi

    306 shares
    Share 122 Tweet 77

Få 60 sider med ny inspiration til din træning - indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage. Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag e-bogen helt gratis!

Fitnews


Fitnews.dk giver dig relevante nyheder, tips og tricks samt portrætter og baggrund.

Som portal vil vi samle den danske fitnessbranche og være med til at gøre den bedre for både center-ejere, personlige trænere, andre aktører og medlemmer.

QUICK LINKS

  • B2B nyt
  • Læs magasinet online
  • Sundhedspartnere
  • Annoncering på fitnews.dk

© 2022 Fitnews.dk / Alle rettigheder forbeholdt. Design by PR360.com

  • Om Fitnews
  • Annoncering
  • GDPR & Privatlivspolitik

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
15585

FOREVER FIT


Modtag Forever Fit e-bogen på 60 sider og få ny inspiration til din træning. Den indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage.


Tilmeld dig nyhedsbrevet nu og modtag e-bogen helt gratis

No Result
View All Result
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input

© 2021 Fitnews.dk