Fitnews
Subscribe
Få 20% rabat på verdens mest komfortable underbukser
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
No Result
View All Result
Fitnews
No Result
View All Result
Home Kost og ernæring

Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

De unge kvinder indtager 18 procent mindre fuldkorn end for 10 år siden.

by Tina Nielsen
20. marts 2026
in Kost og ernæring
159
Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder
Gluten Free Bowl with Quinoa, Avocado, Cherry Tomatoes, Poached Egg and Walnuts for breakfast. selective focus.

Gluten Free Bowl with Quinoa, Avocado, Cherry Tomatoes, Poached Egg and Walnuts for breakfast. selective focus.

Del på FacebookDel på TwitterDel på LinkedIn
Indhold gem
1) Nem adgang til fuldkorn
2) Skolemad som en vej til pigernes fuldkornsindtag
2.1) Om Fuldkornparterskabet

Mænd og drenge vælger i stigende grad fuldkorn til. Mænd spiser 21 procent mere fuldkorn i dag end for ti år siden, og drengene er også godt med. Piger og unge kvinders fuldkornsindtag er derimod faldet, og det kræver opmærksomhed på unge kvinders madkultur og valg i hverdagen.

Mænd spiser 69 gram fuldkorn om dagen i gennemsnit pr. 10 MJ. Det er 21 procent mere end for ti år siden. Det viser den helt nye rapport ’Danskernes Kostvaner 2021-24’ som er udarbejdet af DTU Fødevareinstituttet. Drenge mellem 4-10 år ligger også godt til i forhold til anbefalingerne.
Piger i alderen 11-17 år spiser til gengæld kun 45 gram fuldkorn pr. 10 MJ om dagen i gennemsnit, og får dermed 18 procent mindre fuldkorn end for 10 år siden.

Det er en udvikling, som man tager alvorligt hos det offentlige private Fuldkornspartnerskab, som blandt andet sundhedsNGO ’er står bag. Partnerskabet arbejder for at forbedre folkesundheden ved at få danskerne til at spise mere fuldkorn:

”Vi når ikke op på de 90 gram fuldkorn om dagen, som De officielle Kostråd anbefaler, hvis udviklingen blandt piger og unge kvinder fortsætter. Derfor skal vi være særligt opmærksomme på deres madkultur og valg i hverdagen og fortsætte den positive trend hos drenge og mænd,” siger Rikke Iben Neess, kampagneleder for Fuldkornspartnerskabet.

fuldkorn -pige
Det er pigerne i alderen 11-17 år der hænger lidt i bremsen med hensyn til indtag af fuldkorn. De indtager faktisk 18 procent mindre fuldkorn end for 10 år siden.

Nem adgang til fuldkorn

Der er et stort udvalg af fuldkornsprodukter på hylderne i dag, og der lanceres løbende nye produkter med fuldkornslogoet. Tidligere undersøgelser fra DTU Fødevareinstituttet viser, at mænd generelt spiser mere rugbrød og havregryn end kvinder. Derfor bør fuldkornsprodukter i højere grad udvikles og markedsføres med unge kvinder for øje lyder opfordringen fra Fuldkornspartnerskabet.

Det er en mulighed, man har kastet sig over hos Kohberg Bakery Group A/S, der også er partner i Fuldkornspartnerskabet:

”Vi kan se, at unge går efter sandwichbrødet oftere end rugbrødet, og det er en efterspørgsel både vi og vores konkurrenter har efterkommet. Vi er optagede af snackkulturen, og hvordan vi kan tappe ind i den med fuldkornsprodukter og ikke mindst styrke vores viden om unge kvinders fødevarevalg i hverdagen,” siger Søren Egesborg, CEO fra Kohberg Bakery Group A/S.

Skolemad som en vej til pigernes fuldkornsindtag

Hos DI Fødevarer ser man også et potentiale i flere fuldkornsprodukter og peger samtidig på skolemadsordningen som en oplagt mulighed for at præge de unges madvaner i en positiv retning:

”Det vil være helt oplagt at se på forsøgsordningen med skolemad og gribe chancen for at give de unge nogle gode kostvaner tidligt i livet. Her må vi ikke forpasse muligheden for at bringe mere fuldkorn ind i kosten,” lyder det fra Jakob Lave, Branchedirektør i DI Fødevarer.
Han henviser til den store forsøgsordning med skolemad på knapt 200 folkeskoler.

Ifølge Fuldkornspartnerskabet er det nemt at få fuldkorn ind i frokostmåltidet og eftermiddagssnacken. Fuldkorn er meget mere end en rugbrødsmad. Det kan både være ris, pasta, nudler, mysli, kerner i salater, sandwichbrød og knækbrød. Men det er afgørende, at maden er i øjenhøjde med de unges præferencer.

Om Fuldkornparterskabet

Fuldkornspartnerskabet består af Kræftens Bekæmpelse, Hjerteforeningen, Diabetesforeningen, Fødevarestyrelsen, detailhandelen, en række fødevareproducenter og DI Fødevarer. Du kan læse mere her

Læs også om hvordan plantebaserede proteinprodukter kan være fulde af bly her

Tina Nielsen

Tina Nielsen

Tina er vores redaktionelle “blæksprutte” hvis arbejde bidrager væsentligt til at opretholde portalens troværdighed og sikre, at du som bruger får adgang til pålidelig og nyttig sundhedsinformation. Det er hende der gennemgår artikler, inden det bliver publiceret , ligesom hun assisterer med research og dataindsamling til artikler og sikre, at indholdet er korrekt, aktuelt og relevant.

Andre læse også disse artikler

Fibermaxxing -cover
Kost og ernæring

Hvad er fibermaxxing – og er det en god ide?

28. maj 2026
Tomater - cover
Kost og ernæring

Tomater 
- Velsmagende og sundhedsfremmende

4. maj 2026
Kosttilskud +50 år - gurkemeje
Kost og ernæring

Kosttilskud +50 år – her er de 7 du har mest brug for

14. april 2026
Fuldkorn i julen
Kost og ernæring

Husk fuldkorn i julen – det giver bedre balance

17. december 2025
plantebaseret protein -cover
Kost og ernæring

Plantebaseret protein produkter kan være fulde af bly

22. oktober 2025
Ashwagandha -cover
Kost og ernæring

Ashwagandha: En evidensbaseret gennemgang af fordele, ulemper og effekt på testosteron

2. juni 2025
ny-saga-350x350jpg
bannerf1jpg
apollo-bannerjpg
fitnessengros-fitnewspng
seca-bannerjpg
banner-fitnessgruppenpng
banner-trx-witt-sport-performancepng
tanita-2262jpg
bydy-bike-banner-2png
ny-biocircuit350x350fitnewsjpg
align-pilatesjpg
banner-bm-fitnessjpg
arena-reklame-fitnewspng
8jpg
350x350-1jpg
ny-banner-350-350-fitnesscomfortjpg
logo-comfyballs-kant-350x350-tekstjpg
annonce-banner-opdag-inbody-fordelepng
annoncer-350x3503jpg
yogo350x350png

Vi anbefaler

Find træningspartner med 7 tips

Find træningspartner med 7 tips

4. december 2021
wearables - cover

Bliver den næste generation af wearables øreringe og andre smykker?

20. februar 2024
grøn linsesalat

Grøn linsesalat

1. august 2023
styrketræning for seniorer -cover

Styrketræning for seniorer er nøglen til en sundere alderdom

14. januar 2025
svesker -cover

Spis svesker og få sundere knogler

22. marts 2024

Mest læste artikler

  • Personlig træning -cover

    Stadigvæk vækstpotentiale i personlig træning

    310 shares
    Share 124 Tweet 78
  • Katja Ferdaousse Petersen – Danmarks mest veltrænede bedstemor

    531 shares
    Share 212 Tweet 133
  • Så længe bør du kunne holde en planke – alt efter din alder

    3969 shares
    Share 1588 Tweet 992
  • Yoyo vægt ikke så skadeligt, som mange tror

    307 shares
    Share 123 Tweet 77
  • Styrketræning +60 -Eksplosiv styrke kan være nøglen til et længere, sundere og mere selvstændigt liv

    306 shares
    Share 122 Tweet 77
  • Brysttræning +50: Sådan opbygger du et større, fyldigere og mere muskuløst bryst uden at spilde tid i fitnesscenteret

    314 shares
    Share 126 Tweet 79

Få 60 sider med ny inspiration til din træning - indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage. Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag e-bogen helt gratis!

Fitnews


Fitnews.dk giver dig relevante nyheder, tips og tricks samt portrætter og baggrund.

Som portal vil vi samle den danske fitnessbranche og være med til at gøre den bedre for både center-ejere, personlige trænere, andre aktører og medlemmer.

QUICK LINKS

  • B2B nyt
  • Læs magasinet online
  • Sundhedspartnere
  • Annoncering på fitnews.dk

© 2022 Fitnews.dk / Alle rettigheder forbeholdt. Design by PR360.com

  • Om Fitnews
  • Annoncering
  • GDPR & Privatlivspolitik

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
15585

FOREVER FIT


Modtag Forever Fit e-bogen på 60 sider og få ny inspiration til din træning. Den indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage.


Tilmeld dig nyhedsbrevet nu og modtag e-bogen helt gratis

No Result
View All Result
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input

© 2021 Fitnews.dk