Fitnews
Subscribe
Få 20% rabat på verdens mest komfortable underbukser
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
No Result
View All Result
Fitnews
No Result
View All Result
Home Ny forskning

Træning er den mest omkostnings effektive behandling af depression hos patienter med hjertesygdomme

Træning og fysisk aktivitet er effektivt og billigt i forhold til traditionelle behandlingsformer

by Redaktion
17. februar 2022
in Ny forskning
167
træning - depression
Del på FacebookDel på TwitterDel på LinkedIn
Indhold gem
1) Træning er en omkostnings effektive behandling af depression
2) Træning under forsøget
2.1) Hvem står bag undersøgelsen:

Træning og fysisk aktivitet er vigtigt, uanset om du er rask, syg, slank eller overvægtig. Og de fleste er efterhånden bekendt med at fysisk aktivitet kan forlænge livet, mindske risikoen for sygdomme og have en betydelig forebyggende effekt på tidlig død.

Og hvor mange tidligere havde en tilgang til træning, der primært handlede om de visuelle fordele ved at træne, så har flere og flere heldigvis også fået øje på de fordele og positive effekter, der ikke kan måles på vægten eller ses med det blotte øje. For fysisk aktivitet, har mange positive effekter på kroppens organer og funktioner, bl.a. hjertet, kredsløbet, musklerne, stofskiftet, hormonsystemet og de kognitive funktioner.

Nu viser ny resultaterne af forskning fra the Healthcare Outcomes Research Centre and Department of Health Psychology at RCSI , at træning også er mere omkostningseffektivt end psykoterapi eller medicin til behandling af depression hos personer med koronar hjertesygdom.

Koronar hjertesygdom er en forsnævring eller blokering af blodkarrene i hjertet. Sygdommen kan ikke helbredes, men kan behandles med livsstilsændringer, medicin og/eller kirurgi. Mange personer med koronar hjertesygdom oplever moderat eller svær akut depression, som også kan kræve behandling.

Træning er en omkostnings effektive behandling af depression

Undersøgelsen ‘Depression interventions for individuals with coronary artery disease – cost-effectiveness calculations from an Irish perspective’ er udgivet i Journal of Psychosomatic Research, undersøgte omkostningerne og effektiviteten af ​​fire typer behandlinger for depression hos personer med koronare hjertesygdomme . De fire behandlingsformer man undersøgte i undersøgelsen var antidepressive midler, psykoterapi, kollaborativ pleje og superviseret gruppetræning.

Undersøgelsen bygger på tidligere forskning, der fandt, at træning var den mest effektive behandling af depression ved koronar hjertesygdom. I denne undersøgelse blev omkostningerne ved at administrere hver af de fire behandlingstyper analyseret i forhold til frekvensen af ​​gentagelse af depression otte uger senere. De undersøgte omkostninger omfattede omkostningerne til antidepressive midler, hyppigheden af ​​kontakt mellem patient og personale og omkostningerne til personalets tid.

Efter otte uger viste undersøgelsen, at gruppetrænings behandling resulterede i en omkostning på 526 € pr. patient, der opnåede remission fra depression (dvs. blev behandlet med succes). Disse omkostninger blev tæt fulgt af behandling med antidepressive midler, som beløb sig til €589 pr. remission. Individuel psykoterapi kostede €3.117 pr. remission, og kollaborativ pleje beløb sig til €4.964 pr. remission. Derudover foreslår forfatterne, at fremtidige forsøg bør undersøge omkostningseffektiviteten af ​​andre gruppebehandlinger.

Dr. Samira Jabakhanji, fra Healthcare Outcomes Research Centre, RCSI udtaler: “Resultaterne af denne forskning indikerer, at gruppetræning inden for meget kort tid mest effektivt behandler depression hos personer med koronar hjertesygdom, og især er det den mest omkostningseffektive behandling . Dette efterfølges tæt af antidepressive midler. Undersøgelsen giver os vigtig indsigt i planlægningen af ​​fremtidig depressionsbehandling i denne patientgruppe i forhold til at levere de bedste resultater og værdi for både sundhedsvæsenet og patienterne.”

Dr. Frank Doyle, fra Institut for Sundhedspsykologi der var leder af undersøgelsen, udtaler: “Undersøgelser som denne er værdifulde for politiske beslutningstagere, da de kombinerer de relative omkostninger og effektiviteten af ​​behandlinger, hvilket gør det muligt at målrette ressourcer bedre til patienterne. Dette arbejde viser tydeligt, at træning er en god investering til humørstyring hos mennesker med koronare hjertesygdom.”

Træning under forsøget

Træningen i undersøgelsen blev indledt med en overvåget gradueret træningstest på løbebånd hvor en sygeplejerske og en hjertefysiolog deltog. Efterfølgende udførte deltagerne 3 overvågede 60-minutters sessioner med løbebåndstræning om ugen igennem 16 uger. Træningssessioner blev overvåget af en hjertefysiolog med fem års erhvervserfaring og var i form af gruppetrænings sessioner med et 5:1 patient-personale-forhold.

Hidtidige studier, der har vist effekt har været baseret på 40-60 minutters aerob træning eller kombineret aerob og styrketræning 2-3 gange ugentlig med en træningsintensitet, som generelt ikke defineres præcist. AHA/ACC (American Heart Association (AHA)/ American College of Cardiology (ACC)) har tidligere anbefalet 20-60 minutters aerob træning, 3-5 gange pr uge med en intensitet på 50-80% af patientens maksimum kapacitet. Træningen kan være kontinuert eller i intervaller, f.eks. i form af gang, løb, steppemaskine, cykling,roning eller trappegang. Den aerobe træning bør formentlig suppleres med styrketræning og træningsintensiteten bør øges efterhånden som patientens arbejdskapacitet stiger.

Ønsker du at få mere fysisk aktivitet ind i din hverdag, så husk at alt bevægelse, der bryder inaktivitet tæller. Struktureret målbevidst træning er naturligvis optimalt. Men alle former for bevægelse, der øger energiomsætningen er fysiske aktiviteter. Også dagligdag saktiviteter, som at cykle eller gå til arbejde, tage trappen eller udføre anstrengende hus-eller havearbejde.

Hvem står bag undersøgelsen:

Healthcare Outcomes Research Center (HORC). Etableret i 2016, og er dedikeret til udvikling og formidling af evidensbaseret forskning om sundhedsresultater, der informerer om sundhedspolitikken og forbedrer patienternes resultater.

RCSI er et internationalt non-profit universitet med hovedkontor i Dublin. Det er blandt de 250 bedste universiteter på verdensplan i World University Rankings (2022).

Læs mere om hvordan motion fremmer mental sundhed her

Redaktion

Redaktion

Andre læse også disse artikler

Pludselig hjertedød -cover
Ny forskning

Pludselig hjertedød står for en usædvanlig høj andel af dødsfald blandt mandlige bodybuildere verden over

25. juni 2025
tyktarmskræft -cover
Ny forskning

Tyktarmskræft – ny forskning viser at struktureret træning reducere risikoen for tilbagefald

19. juni 2025
brystkræft -cover
Ny forskning

Brystkræft – nu kan flere kvinder få svar på, om de har arvelig risiko

18. juni 2025
dårlig søvn -cover
Ny forskning

Få nætter med dårlig søvn kan skade dit hjerte

4. juni 2025
træning og kræft -cover
Ny forskning

Træning og kræft: Kombinationen kan modvirke de skadelige virkninger af kræftbehandling

9. maj 2025
kalium -blodtryk -cover
Ny forskning

Kan kalium være nøglen til at sænke dit blodtryk

12. maj 2025
8jpg
annonce-banner-opdag-inbody-fordelepng
banner-starfitjpg
annoncer-350x3503jpg
yogo350x350png
logo-comfyballs-kant-350x350-tekstjpg
banner-trx-witt-sport-performancepng
banner-fitnessgruppenpng
bydy-bike-banner-2png
fitnews-kvadrat-bannerpng
bannerf1jpg
partner-sports-bannerjpg
350x350-1jpg
arena-reklame-fitnewspng
seca-bannerjpg
ny-saga-350x350jpg
ny-banner-350-350-fitnesscomfortjpg
ny-biocircuit350x350fitnewsjpg
banner-fitpartnerjpg
fitnessengros-fitnewspng
apollo-bannerjpg
tanita-2262jpg

Vi anbefaler

Ovnbagte peberfrugter med fyld af kalkun og ris

Ovnbagte peberfrugter med fyld af kalkun og ris

8. august 2023
strækøvelser

Assisterede strækøvelser

11. november 2021
proteinpandekager

Proteinpandekager et et hit

18. oktober 2021
vægttræning og hjertesygdomme

Vægttræning og hjertesygdomme

7. december 2021
overvægt

Overvægt i 20’erne, kan koste 10 år af dit liv

12. oktober 2021

Mest læste artikler

  • væskeindtag -cover

    Sådan optimerer du dit væskeindtag før, under og efter træning

    315 shares
    Share 126 Tweet 79
  • Styrketræning over 50 år – her er 6 gode grunde til at gå i gang

    3130 shares
    Share 1252 Tweet 783
  • Brysttræning for kvinder – 4 effektive øvelser

    1187 shares
    Share 475 Tweet 297
  • Ældre danskere dyrker sport og motion – og de 70-74-årige går forrest

    309 shares
    Share 124 Tweet 77
  • Så længe bør du kunne holde en planke – alt efter din alder

    3853 shares
    Share 1541 Tweet 963
  • Sven-Ole Thorsen 75 år “Jeg vil leve i nuet og glæde mig til fremtiden”

    1032 shares
    Share 413 Tweet 258

Få 60 sider med ny inspiration til din træning - indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage. Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag e-bogen helt gratis!

Fitnews


Fitnews.dk giver dig relevante nyheder, tips og tricks samt portrætter og baggrund.

Som portal vil vi samle den danske fitnessbranche og være med til at gøre den bedre for både center-ejere, personlige trænere, andre aktører og medlemmer.

QUICK LINKS

  • B2B nyt
  • Læs magasinet online
  • Sundhedspartnere
  • Annoncering på fitnews.dk

© 2022 Fitnews.dk / Alle rettigheder forbeholdt. Design by PR360.com

  • Om Fitnews
  • Annoncering
  • GDPR & Privatlivspolitik

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
15585

FOREVER FIT


Modtag Forever Fit e-bogen på 60 sider og få ny inspiration til din træning. Den indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage.


Tilmeld dig nyhedsbrevet nu og modtag e-bogen helt gratis

No Result
View All Result
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input

© 2021 Fitnews.dk