Træning og fysisk aktivitet er vigtigt, uanset om du er rask, syg, slank eller overvægtig. Og de fleste er efterhånden bekendt med at fysisk aktivitet kan forlænge livet, mindske risikoen for sygdomme og have en betydelig forebyggende effekt på tidlig død.
Og hvor mange tidligere havde en tilgang til træning, der primært handlede om de visuelle fordele ved at træne, så har flere og flere heldigvis også fået øje på de fordele og positive effekter, der ikke kan måles på vægten eller ses med det blotte øje. For fysisk aktivitet, har mange positive effekter på kroppens organer og funktioner, bl.a. hjertet, kredsløbet, musklerne, stofskiftet, hormonsystemet og de kognitive funktioner.
Nu viser ny resultaterne af forskning fra the Healthcare Outcomes Research Centre and Department of Health Psychology at RCSI , at træning også er mere omkostningseffektivt end psykoterapi eller medicin til behandling af depression hos personer med koronar hjertesygdom.
Koronar hjertesygdom er en forsnævring eller blokering af blodkarrene i hjertet. Sygdommen kan ikke helbredes, men kan behandles med livsstilsændringer, medicin og/eller kirurgi. Mange personer med koronar hjertesygdom oplever moderat eller svær akut depression, som også kan kræve behandling.
Træning er en omkostnings effektive behandling af depression
Undersøgelsen ‘Depression interventions for individuals with coronary artery disease – cost-effectiveness calculations from an Irish perspective’ er udgivet i Journal of Psychosomatic Research, undersøgte omkostningerne og effektiviteten af fire typer behandlinger for depression hos personer med koronare hjertesygdomme . De fire behandlingsformer man undersøgte i undersøgelsen var antidepressive midler, psykoterapi, kollaborativ pleje og superviseret gruppetræning.
Undersøgelsen bygger på tidligere forskning, der fandt, at træning var den mest effektive behandling af depression ved koronar hjertesygdom. I denne undersøgelse blev omkostningerne ved at administrere hver af de fire behandlingstyper analyseret i forhold til frekvensen af gentagelse af depression otte uger senere. De undersøgte omkostninger omfattede omkostningerne til antidepressive midler, hyppigheden af kontakt mellem patient og personale og omkostningerne til personalets tid.
Efter otte uger viste undersøgelsen, at gruppetrænings behandling resulterede i en omkostning på 526 € pr. patient, der opnåede remission fra depression (dvs. blev behandlet med succes). Disse omkostninger blev tæt fulgt af behandling med antidepressive midler, som beløb sig til €589 pr. remission. Individuel psykoterapi kostede €3.117 pr. remission, og kollaborativ pleje beløb sig til €4.964 pr. remission. Derudover foreslår forfatterne, at fremtidige forsøg bør undersøge omkostningseffektiviteten af andre gruppebehandlinger.
Dr. Samira Jabakhanji, fra Healthcare Outcomes Research Centre, RCSI udtaler: “Resultaterne af denne forskning indikerer, at gruppetræning inden for meget kort tid mest effektivt behandler depression hos personer med koronar hjertesygdom, og især er det den mest omkostningseffektive behandling . Dette efterfølges tæt af antidepressive midler. Undersøgelsen giver os vigtig indsigt i planlægningen af fremtidig depressionsbehandling i denne patientgruppe i forhold til at levere de bedste resultater og værdi for både sundhedsvæsenet og patienterne.”
Dr. Frank Doyle, fra Institut for Sundhedspsykologi der var leder af undersøgelsen, udtaler: “Undersøgelser som denne er værdifulde for politiske beslutningstagere, da de kombinerer de relative omkostninger og effektiviteten af behandlinger, hvilket gør det muligt at målrette ressourcer bedre til patienterne. Dette arbejde viser tydeligt, at træning er en god investering til humørstyring hos mennesker med koronare hjertesygdom.”
Træning under forsøget
Træningen i undersøgelsen blev indledt med en overvåget gradueret træningstest på løbebånd hvor en sygeplejerske og en hjertefysiolog deltog. Efterfølgende udførte deltagerne 3 overvågede 60-minutters sessioner med løbebåndstræning om ugen igennem 16 uger. Træningssessioner blev overvåget af en hjertefysiolog med fem års erhvervserfaring og var i form af gruppetrænings sessioner med et 5:1 patient-personale-forhold.
Hidtidige studier, der har vist effekt har været baseret på 40-60 minutters aerob træning eller kombineret aerob og styrketræning 2-3 gange ugentlig med en træningsintensitet, som generelt ikke defineres præcist. AHA/ACC (American Heart Association (AHA)/ American College of Cardiology (ACC)) har tidligere anbefalet 20-60 minutters aerob træning, 3-5 gange pr uge med en intensitet på 50-80% af patientens maksimum kapacitet. Træningen kan være kontinuert eller i intervaller, f.eks. i form af gang, løb, steppemaskine, cykling,roning eller trappegang. Den aerobe træning bør formentlig suppleres med styrketræning og træningsintensiteten bør øges efterhånden som patientens arbejdskapacitet stiger.
Ønsker du at få mere fysisk aktivitet ind i din hverdag, så husk at alt bevægelse, der bryder inaktivitet tæller. Struktureret målbevidst træning er naturligvis optimalt. Men alle former for bevægelse, der øger energiomsætningen er fysiske aktiviteter. Også dagligdag saktiviteter, som at cykle eller gå til arbejde, tage trappen eller udføre anstrengende hus-eller havearbejde.
Hvem står bag undersøgelsen:
Healthcare Outcomes Research Center (HORC). Etableret i 2016, og er dedikeret til udvikling og formidling af evidensbaseret forskning om sundhedsresultater, der informerer om sundhedspolitikken og forbedrer patienternes resultater.
RCSI er et internationalt non-profit universitet med hovedkontor i Dublin. Det er blandt de 250 bedste universiteter på verdensplan i World University Rankings (2022).
Læs mere om hvordan motion fremmer mental sundhed her