Et nyt notat fra Idrættens Analyseinstitut (Idan) viser, at piger og unge kvinder i højere grad end drenge falder fra foreningsidrætten i teenageårene – men at de stadig ønsker at være fysisk aktive. Tendensen peger på et potentiale for de kommercielle fitnesscentre, som kan tilbyde fleksible og præstationsfrie rammer, der passer bedre til de unges behov.
Hvad siger undersøgelsen?
- Allerede i alderen 13-15 år ser man et markant frafald blandt piger i foreningsidræt sammenlignet med drenge.
- For aldersgruppen 16-19 år er forskellen særlig tydelig: de unge kvinder dyrker i gennemsnit tre timer mindre motion om ugen end deres mandlige jævnaldrende.
- Mange piger vægter ”frirum” som den vigtigste motivation for at være fysisk aktiv – dobbelt så mange som blandt drenge i samme alder.
- Pigerne vælger i højere grad individuelle aktiviteter som styrketræning og løb, frem for holdsport med stærk konkurrencekultur.
- Når de stopper i foreningsidræt, nævner 20 % af pigerne i 13-15-års alderen, at de ”ikke kunne lide at være der” – langt flere end drengene.
(Kilde: Idan, piger og unge kvinders motions- og sportsvaner 2024). Du kan læse hele rapporten her
Piger og unge kvinder har andre motiver for at dyrke sport og motion
De unge piger motiveres ikke lige så meget af konkurrence og det at forbedre sig som de jævnaldrende drenge, og i det hele taget har piger og unge kvinder mange forskellige motiver for at dyrke motion på tværs af aldersgrupper.
Undersøgelsen viser således, at motiver som det at have det sjovt, være en del af et fællesskab, blive bedre til sport og motion og bruge tid med venner og familie bliver mindre vigtige for pigerne i takt med alderen.
Faktisk er der langt flere piger i 10-15-årsalderen, som svarer, at de ikke er aktive, fordi de gerne vil være sammen med venner og familie.
Der er altså noget, der tyder på, at piger – når de kommer op i de sene teenageår – dyrker sociale relationer uden for sports- og motionskonteksten, mens det omvendte er tilfældet for drenge og unge mænd.
Det bliver det til gengæld vigtigere for piger at holde sig i god form, være sunde, få en flot krop samt have et frirum i takt med at de bliver ældre. For eksempel dyrker hele 84 pct. af de 25-29-årige sport og motion for at holde sig i form og være sunde, mens det kun er 30 pct. af de 10-12-årige, der nævner det som en vigtig grund.

Hvad kan fitnesscentre lære af dette?
Mens mange foreninger har svært ved at skabe præstationsfrie rammer, ligger der en oplagt mulighed for fitnesscentre i at imødekomme piger og unge kvinders behov for fleksibilitet, selvbestemmelse og et trygt socialt miljø.
Mulige tiltag:
- Frirum i fokus – Skab træningsmiljøer, hvor præstation og konkurrence nedtones. Koncepter som ”hyggestyrke”, yoga eller små sociale træningsfællesskaber kan understøtte dette.
- Fleksibilitet og overskuelighed – Tilbyd korte træningsforløb (20-40 minutter), der er nemme at indpasse i en travl hverdag med skole og sociale forpligtelser.
- Sociale fællesskaber på egne præmisser – I stedet for store konkurrenceprægede hold kan centre samle unge kvinder i mindre træningsfællesskaber, hvor det sociale kombineres med bevægelse.
- Kropsidealer og sundhed – Kommunikation bør understøtte sundhed, velvære og styrke frem for præstation eller vægttab. Undersøgelsen viser, at sundhed og ”at holde sig i form” bliver stadig vigtigere motivationer med alderen.
- Ung-venlige tilbud – Særlige medlemskaber, events eller introduktionsforløb målrettet unge kvinder kan sænke barrieren for at starte i fitness.
Perspektiv
Ifølge Idan er det ofte pigerne selv, der vælger foreningsidrætten fra, fordi rammerne ikke matcher deres ønsker. Det giver fitnesscentre en unik mulighed for at positionere sig som det attraktive alternativ: et sted, hvor motion kan være en pause fra hverdagens pres frem for endnu en arena for præstation.
Idrættens Branchedage er en oplagt mulighed for at se hvad der sker på hele motionsområdet herhjemme, det kan du læse mere om her


































