Fitnews
Subscribe
Få 20% rabat på verdens mest komfortable underbukser
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
No Result
View All Result
Fitnews
No Result
View All Result
Home Ny forskning

Kreatin og koffein kan forbedre dine præstationer

Nogle kosttilskud kan optimere din præstationen – men ny undersøgelse viser, at det er vigtigt, at benytte sig af de rigtige

by Tina Nielsen
2. september 2025
in Ny forskning
174
kreatin og kaffe -cover
Del på FacebookDel på TwitterDel på LinkedIn
Indhold gem
1) Ingen gavn af kombination af kosttilskud
2) Brugen af både kreatin og koffein kan give mening for nogle atleter
3) Resultaterne styrker effekten af rådgivningen
3.1) Om Institut for Idræt og Ernæring

Der er mange atleter, såvel som motionister der benytter sig af en kombination af kreatin og koffein og forskellige andre kosttilskud i et forsøg på at øge deres præstationsevne.

Et nyt studie fra Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet, støttet af og designet i samarbejde med Team Danmark, har påvist en positiv effekt af kreatin og koffein, hvorimod bikarbonat ikke havde nogen effekt. Forskerne håber, at den nye viden kan bidrage til, at atleter vælger kosttilskud afhængigt af deres sportsgren.

Det er ofte meget små marginaler der kan være afgørende for, om man som elitesports udøver vinder eller ej. Derfor benytter mange atleter sig af en sammensætning af forskellige kosttilskud i håbet om at opnå en fordel.

Ingen gavn af kombination af kosttilskud

Den ny undersøgelse viser, at kreatin kan forbedre konkurrencecykelrytteres evne til at sprinte, og at koffein kan forbedrede deres præstation i en 6-minutters tidskørsel, hvorimod der ikke blev fundet en effekt af bikarbonat (bagepulver). Ligesom kombinationen af kosttilskud ikke gavnede præstationen mere end når kreatin eller koffein blev indtaget alene.

Undersøgelsen omfattede 23 forsøgspersoner, der alle trænede udholdenhedstræning (træning der udføres som et antal korte gentagelser ved relativt høj arbejdsintensitet) flere gange om ugen.

Forsøgspersonerne blev inddelt i grupper, der over fem dage dagligt indtog enten kreatin eller placebo (et stof uden effekt). Herefter gennemførte de fem forsøgsdage, hvor de indtog enten koffein, bikarbonat eller placebo – eller kombinationen af koffein og bikarbonat – før de gennemførte forskellige præstationstests, der blandt andet bestod af 15-sekunders sprinttest og 6-minutters tidskørsel.

“Rigtig mange atleter bruger flere forskellige kosttilskud, og derfor havde vi egentlig også forventet, at kombineret brug af disse kosttilskud ville have en gavnlig effekt på vores forsøgspersoners præstation. Det virkede ikke til at være tilfældet, hvilket måske kan få atleter til at overveje, hvilke kosttilskud de reelt har gavn af, eftersom mange oplever bivirkninger ved et kosttilskud som bikarbonat, hvor vi ikke så nogen præstationsfremmende effekt,” udtaler ph.d.-studerende ved Institut fra Idræt og Ernæring Lukas Moesgaard, der er en af hovedkræfterne bag studiet.

kreatin og koffein -1

Brugen af både kreatin og koffein kan give mening for nogle atleter

Selvom resultaterne fra studiet viste, at kombinationen af kreatin og koffein ikke yderligere forbedrede sprint og tidskørsel, kan der stadig være god grund til at benytte netop disse to kosttilskud, fastslår forskerne.

“Den kombinerede brug af kreatin og koffein øgede ikke atleternes præstation mere end brugen af kreatin alene gjorde for sprint og koffein gjorde for tidskørslen. Men derfor tyder vores resultater stadig på, at atleter i sportsgrene, der involverer både sprint og længerevarende høj-intenst arbejde, som fx cykling og fodbold, kan drage fordel af kombineret brug af kreatin og koffein. Her vil kreatin bidrage til at øge præstationsevnen i sprint, hvor koffein vil øge præstationsevnen ved længerevarende høj-intenst arbejde,” fortæller lektor Morten Hostrup, som stod i spidsen for studiet.

Resultaterne styrker effekten af rådgivningen

Forskningsprojektet er udført i et samarbejde med Team Danmark ved sportsfysiolog Peter Møller Christensen, der ser en direkte sammenhæng mellem studier som dette og udviklingen af fremtidens topatleter:

“Det er afgørende for os i Team Danmark, at vi medvirker til at give vores atleter de bedst mulige vilkår for at præstere. Derfor søger vi altid efter at udvikle vores viden om, hvordan atleterne kan optimere deres præstation – og det sker blandt andet i samarbejder som dette med Københavns Universitet. For når vi får ny viden om effekten af kosttilskud, så øger vi også vores evne til at rådgive atleterne,” siger Peter Møller Christensen.

Du kan læse mere om studiet:  “No additive effect of creatine, caffeine, and sodium bicarbonate on intense exercise performance in endurance‐trained individuals” her

Fakta om studiet

  • 23 forsøgspersoner (12 mænd med gennemsnitligt konditionstal på 56.7 mL ilt pr. minut/vægt (kg); 11 kvinder med konditionstal: 50.2 mL ilt pr. minut/vægt (kg)) fik kreatin og forbedrede gennemsnitligt deres power output med 34 watt i 15-sekunder sprint forhold til dem, der fik placebo. Derudover forbedrede koffein gennemsnitligt power output i 6-minutters tidskørsel med 12 watt.
  • Kombinationen af kreatin og koffein førte ikke til yderligere fremgang i præstation på hverken 15-sekunders sprint eller 6-minutters tidskørsel.
  • Der var ingen effekt af bikarbonat på præstationsevne.

Om Institut for Idræt og Ernæring

Institut for Idræt og Ernæring ved Københavns Universitet beskæftiger sig med forskning, uddannelse, innovation og formidling inden for ernæring, fysisk aktivitet og idræt på højeste internationale niveau og dækker såvel sundhedsvidenskabelige som humanistiske og samfundsvidenskabelige discipliner.

Læs også hvorfor svesker kan give sundere knogler her

Tina Nielsen

Tina Nielsen

Tina er vores redaktionelle “blæksprutte” hvis arbejde bidrager væsentligt til at opretholde portalens troværdighed og sikre, at du som bruger får adgang til pålidelig og nyttig sundhedsinformation. Det er hende der gennemgår artikler, inden det bliver publiceret , ligesom hun assisterer med research og dataindsamling til artikler og sikre, at indholdet er korrekt, aktuelt og relevant.

Andre læse også disse artikler

kræftpatienter -cover
Ny forskning

Stort dansk studie: Kræftpatienter rammes langt oftere af psykiske lidelser

28. juli 2026
styrketræning om ugen -cover
Ny forskning

Blot 90-120 minutters styrketræning om ugen kan forlænge livet

16. juli 2026
blodsukker
Ny forskning

Forskere til teenagere: I seng med jer – det gavner jeres blodsukker!

2. juli 2026
Hjerte sundhed -cover
Ny forskning

Hjerte sundhed – lidt har også sin ret

28. juni 2026
kollagentilskud
Ny forskning

Kollagentilskud: Ny forskning afslører fordele og begrænsninger

30. april 2026
sukkerfri sødestoffer
Ny forskning

Kan sukkerfri sødestoffer og nedsætte kognitive evner

20. marts 2026
ny-biocircuit350x350fitnewsjpg
yogo350x350png
fitnessengros-fitnewspng
logo-comfyballs-kant-350x350-tekstjpg
350x350-1jpg
banner-fitnessgruppenpng
align-pilatesjpg
annoncer-350x3503jpg
seca-bannerjpg
annonce-banner-opdag-inbody-fordelepng
bannerf1jpg
ny-banner-350-350-fitnesscomfortjpg
bydy-bike-banner-2png
arena-reklame-fitnewspng
banner-trx-witt-sport-performancepng
ny-saga-350x350jpg
apollo-bannerjpg
8jpg
banner-bm-fitnessjpg
tanita-2262jpg

Vi anbefaler

vilde ris

Vilde ris – med citron og soltørrede tomater

2. august 2023
kammuslinger

Råmarinerede kammuslinger

16. august 2023
ovnbagt torsk

Ovnbagt torsk med champignon og mandler

1. august 2023
european health & fitness forum - åbning

Spændende program på årets European Health & Fitness Forum

17. marts 2023
D vitamin og omega 3

D vitamin og omega 3 nedsætter risikoen for autoimmun sygdom

18. februar 2022

Mest læste artikler

  • Peter Larsen -Lido fitness

    Mig og min træning: Peter Larsen, Lido Fitness

    404 shares
    Share 162 Tweet 101
  • Fedmeepidemi: Sæt folkesundheden over fødevareindustriens interesser

    306 shares
    Share 122 Tweet 77
  • Så længe bør du kunne holde en planke – alt efter din alder

    3981 shares
    Share 1592 Tweet 995
  • Styrketræning +60 -Eksplosiv styrke kan være nøglen til et længere, sundere og mere selvstændigt liv

    313 shares
    Share 125 Tweet 78
  • 7 unikke fordele ved Sjipning

    542 shares
    Share 217 Tweet 136
  • Transformationsøkonomi: Sundhed og wellness i centrum for forbruger skiftet fra oplevelsesøkonomi

    306 shares
    Share 122 Tweet 77

Få 60 sider med ny inspiration til din træning - indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage. Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag e-bogen helt gratis!

Fitnews


Fitnews.dk giver dig relevante nyheder, tips og tricks samt portrætter og baggrund.

Som portal vil vi samle den danske fitnessbranche og være med til at gøre den bedre for både center-ejere, personlige trænere, andre aktører og medlemmer.

QUICK LINKS

  • B2B nyt
  • Læs magasinet online
  • Sundhedspartnere
  • Annoncering på fitnews.dk

© 2022 Fitnews.dk / Alle rettigheder forbeholdt. Design by PR360.com

  • Om Fitnews
  • Annoncering
  • GDPR & Privatlivspolitik

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
15585

FOREVER FIT


Modtag Forever Fit e-bogen på 60 sider og få ny inspiration til din træning. Den indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage.


Tilmeld dig nyhedsbrevet nu og modtag e-bogen helt gratis

No Result
View All Result
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input

© 2021 Fitnews.dk