Fitnews
Subscribe
Få 20% rabat på verdens mest komfortable underbukser
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
No Result
View All Result
Fitnews
No Result
View All Result
Home B2B

Antallet af fitnesscentre er stagneret og væksten sat på pause

Det viser en opdatering af Facilitetsdatabasen, som Idrættens Analyseinstitut har lavet i kølvandet på coronakrisen.

by Redaktion
27. januar 2023
in B2B, Forretningsudvikling
263
fitnesscentre - idan
Del på FacebookDel på TwitterDel på LinkedIn
Indhold gem
1) Skema over udvikling i antal fitnesscentre mellem 2018 og 2022 fordelt på driftsform
2) Oversigt over antal af kommercielle fitnesscentre i Danmark
3) Væksten er sat på pause, men interessen er der stadigvæk
4) Fitnessbranchen er også påvirket af andre faktorer
5) Kerneleverandører udtrykker forsigtig optimisme
6) Forventer at 2023 bliver et “mellem år”

Efter mere end 10 år med positiv vækst i fitnessbranchen er der sket et lille fald i antallet af private fitnesscentre i 2022, mens der er status quo i det samlede antal fitnesscentre. Det viser en opdatering af Facilitetsdatabasen, som Idrættens Analyseinstitut har lavet i kølvandet på coronakrisen.

Her i januar måned, der traditionelt er højsæson for fitness, har Idrættens Analyseinstitut taget temperaturen på branchen, og ifølge en opdatering af Facilitetsdatabasen er der for første gang tale om en stagnation i antallet af fitnesscentre i Danmark.

Der findes i dag 1.515 fitnesscentre i Danmark, hvilket er det samme antal som i juni 2021, hvor en tilsvarende optællingen sidst fandt sted. Tallet viser for første gang siden 2010 et fald i antallet af private centre og en modsvarende stigning i antallet af foreningsdrevne centre ).

Skema over udvikling i antal fitnesscentre mellem 2018 og 2022 fordelt på driftsform

fitnesscentre - idan 1
Kilde: Facilitetsdatabasen / Idan.dk

”Det er jo ikke nødvendigvis opsigtsvækkende i sig selv, at der er 4 færre private centre. Men set i et større perspektiv er det første gang i mere end et årti, at der er sket et fald i antallet af private centre, og det tyder jo på, at coronakrisen har rykket ved noget,” udtaler Steffen Rask, der er senioranalytiker i Idan i en artikel på idan.dk

De nye tal kommer efter en ellers positiv vækst i antallet af private centre fra 427 i 2010 til 969 i 2021 eller en procentvis stigning på hele 127 pct.

Oversigt over antal af kommercielle fitnesscentre i Danmark

kommercielle fitnesscentre
Kilde Facilitetsdatabasen / Idan.dk

Da coronakrisen gjorde sit indtog i 2020, førte det til nedlukninger og skiftende restriktioner, og selvom rigtig mange medlemmer er vendt tilbage efter genåbningerne er det stadigvæk ikke alle, og coronakrisen har sat sine spor.

Væksten er sat på pause, men interessen er der stadigvæk

Tilbage i 2021 viste den tilsvarende optælling, at antallet af centre på trods af coronakrise, nedlukninger og restriktioner var steget med 29 centre siden 2020. En udvikling der højst sandsynligt skyldes, at en del udbydere gennemførte allerede planlagte etableringer i det første år af coronakrisen. Desuden var forklaringen dengang, at hjælpepakker var med til at holde hånden under en del udbydere, og at det derfor først nu er muligt at spore de egentlige konsekvenser.

Ser man på danskernes idrætsvaner, er der dog håb for fitnessbranchen, understreger Steffen Rask, der har lavet undersøgelsen af danskernes motions- og sportsvaner i 2020.

Ifølge rapporten er styrketræning og fitness fortsat en af danskernes foretrukne motionsformer. Således dyrker 38 pct. af de 13-15-årige styrketræning i 2020, hvilket er en stigning på 9 procentpoint siden 2016.

Desuden dyrker 35 pct. af de voksne over 16 år styrketræning, hvilket er en stigning på 5 procentpoint siden 2016. Lægger man forskellige aktiviteter som spinning, styrketræning og crossfit sammen, svarer det til, at næsten halvdelen af den voksne befolkning (49 pct.) dyrker fitness.

”Siden 2007 er fitnesstrenden kun blevet forstærket, og der er ikke umiddelbart noget, der tyder på, at det skulle ændre sig. Vi ser blandt andet en tendens til, at børn og unge starter på styrketræning i en tidligere alder,” siger Steffen Rask.

Fitnessbranchen er også påvirket af andre faktorer

Selvom coronanedlukningerne og de øvrige restriktioner medførte et stort fald i antallet af fitnessmedlemmer, så er branchen også påvirket af en del andre udfordringer. Sensommerens voldsomt stigende elpriser har naturligvis påvirket branchen. Men også stigende omkostninger på finansiering og byggeomkostninger har været med til at præge marked i en negativ retning.

Kerneleverandører udtrykker forsigtig optimisme

I en branche der igennem en årrække har været forvent med, at en stigning i antallet af privat drevne fitnesscentre også er et udtryk for den generelle vækst i fitnessbranchen, må man erkende, at sådan forholdt det sig ikke i 2022.
Alligevel udtrykker nogle af de brancheleverandører, vi har talt med, en forsigtig optimisme omkring forventningerne til 2023.

Bent Hagen CEO hos Technogym fortæller: “Vi har oplevet et positivt skift i tilbagemeldinger fra vores kunder i fitnessbranchen. For på trods af at det sidste kvartal af 2022 ikke helt levede op til mange udbyderes forventninger, så virker det også som om, at januar måned har overgået de flestes forventninger.”

Også hos Fitness Engros A/S er man positive omkring investeringslysten i branchen, her siger CEO Brian Andersen: “Det forholder sig bedre end vi havde forventet, men det er også klart, at finansiering kan være en udfordring, fordi det er såvel vanskeligere, som dyrere i disse tider.”

Den beherskede optimisme deles også af CEO hos FitPartner Danmark Peter Frislund, der siger: “Investeringslysten er i bedring, og det virker til, at troen på fremtiden er ved at vende tilbage.”

Overraskende nok viser tilbagemeldinger fra de tre leverandører samstemmende, at det ikke er de store kæder, som ellers traditionelt har været branchens vækstlokomotiver, der har den store investeringslyst. For mange af de nye satsninger, der er på vej kommer fra enkeltstående udbydere indenfor boutique fitness, sundhedsrelaterede udbydere og mindre PT-studier.

Forventer at 2023 bliver et “mellem år”

Men selvom der hersker forsigtig optimisme, så er der heller ingen af de tre leverandører, der forventer, at branchen er tilbage til “før corona” tilstande i den nærmeste fremtid.

“Grunden til, at vi ikke oplever fullblown vækst, er i min optik mere afledt af de stigende energipriser og den almene inflation, vi har haft i 2022, der har haft større betydning end eftervirkningen af corona nedlukningen,” siger Brian Andersen, Fitness Engros og fortsætter: “2023 bliver nok det, man kan betegne som et mellem år, og vi ser nok først “normale” tilstande i 2024.

Også Bent Hagen fra Technogym forventer, at markedet vil være tilbage til normalt leje omkring det næste årskifte: “Jeg tror vi skal frem til 2024, før driftsomkostningerne stabiliserer sig.”

Lidt mere optimistiske toner lyder der dog fra Peter Frislund fra FitPartner Danmark, der siger: “Forhåbenligt vil vi opleve en bedring henover forår og sommer, med mindre inflationen fortsætter. Hvis det bliver tilfældet, skal vi nok helt hen til 2024.”

Læs også mere om hvilke trends der forventes at hitte i 2023 her

Redaktion

Redaktion

Andre læse også disse artikler

fitness trends 2026 - cover
B2B

Fitness trends 2026

18. december 2025
Sport City - madrid
B2B

Sport City – nu løfter Club Atlético de Madrid sløret for planerne

11. december 2025
puregym ekspanderer
B2B

PureGym ekspanderer på det amerikanske marked

10. december 2025
moms på fitness -cover
B2B

Moms på fitness bør være et wake-up call for branchen

24. november 2025
fitness engros -cover
B2B

Fitness Engros lancerer spændende nyt tiltag for erhvervs kunder

15. oktober 2025
solo fitness -deko
Studiebesøg

Solo Fitness Svendborg – mere end bare træning

8. oktober 2025
partner-sports-bannerjpg
annonce-banner-opdag-inbody-fordelepng
banner-fitpartnerjpg
8jpg
bannerf1jpg
banner-fitnessgruppenpng
ny-banner-350-350-fitnesscomfortjpg
banner-trx-witt-sport-performancepng
ny-saga-350x350jpg
fitnessengros-fitnewspng
seca-bannerjpg
apollo-bannerjpg
align-pilatesjpg
arena-reklame-fitnewspng
ny-biocircuit350x350fitnewsjpg
logo-comfyballs-kant-350x350-tekstjpg
tanita-2262jpg
annoncer-350x3503jpg
350x350-1jpg
bydy-bike-banner-2png
yogo350x350png

Vi anbefaler

Styrketræning - derfor bliver du stærkere

Derfor bliver du stærkere, når du dyrker styrketræning

6. september 2022
fedme og kræft

Fedme og kræft – overvægt forbundet med 13 former af kræft

20. oktober 2021
takeaway -

Takeaway – kalorielet eller ej

25. februar 2022
Burritos med Kylling

Burritos med Kyllingebryst og Salat

19. august 2023
Millennials - åbning

Millennials og deres forventninger til fitness

6. december 2021

Mest læste artikler

  • planke - cover

    Så længe bør du kunne holde en planke – alt efter din alder

    3917 shares
    Share 1567 Tweet 979
  • Snyd din alder på 12 uger

    416 shares
    Share 166 Tweet 104
  • Fitness trends 2026

    325 shares
    Share 130 Tweet 81
  • Brysttræning for kvinder – 4 effektive øvelser

    1238 shares
    Share 495 Tweet 310
  • Giftig trend: Olie arme synthol og kropsdysmorfi

    968 shares
    Share 387 Tweet 242
  • De 3 kongeøvelser: Squat – Dødløft og Bænkpres

    476 shares
    Share 190 Tweet 119

Få 60 sider med ny inspiration til din træning - indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage. Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag e-bogen helt gratis!

Fitnews


Fitnews.dk giver dig relevante nyheder, tips og tricks samt portrætter og baggrund.

Som portal vil vi samle den danske fitnessbranche og være med til at gøre den bedre for både center-ejere, personlige trænere, andre aktører og medlemmer.

QUICK LINKS

  • B2B nyt
  • Læs magasinet online
  • Sundhedspartnere
  • Annoncering på fitnews.dk

© 2022 Fitnews.dk / Alle rettigheder forbeholdt. Design by PR360.com

  • Om Fitnews
  • Annoncering
  • GDPR & Privatlivspolitik

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
15585

FOREVER FIT


Modtag Forever Fit e-bogen på 60 sider og få ny inspiration til din træning. Den indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage.


Tilmeld dig nyhedsbrevet nu og modtag e-bogen helt gratis

No Result
View All Result
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input

© 2021 Fitnews.dk