Fitnews
Subscribe
Få 20% rabat på verdens mest komfortable underbukser
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
No Result
View All Result
Fitnews
No Result
View All Result
Home B2B

LOOP Fitness åbner syv nye centre

by Redaktion
6. december 2021
in B2B, Forretningsudvikling
161
Loop fitness
Del på FacebookDel på TwitterDel på LinkedIn
Indhold gem
1) Vækst har øget kendskab til Loop Fitness
2) Loop Fitness følger anbefalinger – og mere til

Sprit og klud er blevet en fast del af træningen hos LOOP Fitness, som har justeret konceptet for at skabe et trygt træningsmiljø. Med syv nye centre vil landets næststørste fitnesskæde tilbyde corona-sikker cirkeltræning til endnu flere danskere henover de kommende måneder.

“Jeg vil næsten vove den påstand, at det er mere sikkert at gå herned og træne, end det er at gå ned og handle i forretningerne i byen. Her bliver der virkelig sprittet af, og man spritter selv af. Folk er rigtig gode til at indordne sig under de restriktioner, der er”, siger Asbjørn Nielsen.

Han er et af de mange LOOP-medlemmer, som har genoptaget træningen, siden fitnessbranchen i starten af juni igen kunne slå dørene op efter tre måneders nedlukning. Hos LOOP Fitness er den største forandring, at det ikke længere tager 24 minutter at gennemføre de obligatoriske to runder i cirklen af træningsstationer. LOOP har nemlig bevæbnet medlemmerne med spritflasker og mikrofiberklud og indført 15 sekunders afspritning i forlængelse af de 45 sekunders arbejde ved hver af de 16 maskiner. Og selv om det derfor nu tager 32 minutter at gennemføre et træningspas, har medlemmerne taget positivt imod de nye retningslinjer. For dem kommer sikkerheden i første række:

“Jeg tror, at egen afspritning er kommet for at blive. Og det er jo blot en lille vane, vi skal lave om på i forhold til træningen. Jeg vil ikke undvære LOOP, så jeg har det fint med det, som det er nu”, pointerer LOOP-medlem Sabina Bach Elgaard.

Vækst har øget kendskab til Loop Fitness

Danskerne har generelt været tilbageholdende med at vende tilbage til fitnesscentrene efter genåbningen. Men en undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut i juli måned viste, at mange forventede at komme i gang med træningen igen efter sommerferien.1

Den tendens kan de nikke genkendende til hos LOOP, hvor aktiviteten er stigende. Derfor er direktør Brian Schneider heller ikke i tvivl om, at de nye centre, som nu åbner, hurtigt vil bidrage positivt til kæden.

“Vi har de sidste 4-5 år åbnet 15-20 nye centre årligt, og i takt med vores vækst er kendskabsgraden steget. Mange danskere kender nu LOOP Fitness og ved, hvad vi står for. Det gør, at interessen er meget større, når vi åbner et nyt center. Det så vi senest i midten af august, hvor mange mennesker kiggede forbi til vores centeråbninger i Hadsten og Bagsværd”, fortæller Brian Schneider.

De to LOOP fitness centre i Hadsten og Bagsværd, der er nummer 123 og 124 i LOOP-kæden, åbnede begge den 15. august. Lørdag den 29. august åbner center nummer 125 i Ballerup. Herefter følger Hinnerup ved Aarhus den 5. september, Vodskov ved Aalborg den 3. oktober, Helsingør den 10. oktober og Risskov ved Aarhus i november. Bedømt ud fra forhåndsinteressen tegner åbningen af disse centre også meget positiv, oplyser Brian Schneider.

Loop Fitness følger anbefalinger – og mere til

LOOP Fitness har brugt mange kræfter på at gøre det så sikkert og nemt som muligt at træne. Man følger myndighedernes anbefalinger – og mere til. Centrene rengøres flere gange dagligt, og der er opstillet et stort antal standere med håndsprit. På hjemmesiden loopfitness.dk kan man se den aktuelle belastning i hvert enkelt center, og i trænings- og caféområder er der sørget for, at det er muligt at holde god afstand. Retningslinjerne kommunikeres tydeligt via skiltning og centrenes højtalere.

“Vi har taget alle mulige forholdsregler og er klar med et sikkert og trygt træningsmiljø til nye såvel som gamle medlemmer, når de starter op efter sommeren. Og så kan vi helt og holdent aflive myten om, at corona gør det mere besværligt at træne. Det er slet ikke det, vi hører fra vores medlemmer, som er rigtig glade for at komme i gang igen”, siger Brian Schneider.

Se hvad medlemmer sig omkring Loop Fitness Corona håndtering

Redaktion

Redaktion

Andre læse også disse artikler

transformationsøkonomi -cover
B2B

Transformationsøkonomi: Sundhed og wellness i centrum for forbruger skiftet fra oplevelsesøkonomi

27. juli 2026
fællesskab -cover
B2B

Voksende efterspørgsel på fællesskabsbaserede fitnessoplevelser

7. juli 2026
vægttræning for kvinder -cover 2
B2B

Målrettet satsning på vægttræning for kvinder

6. juli 2026
Koordinationstræning -cover
B2B

Sensopro bliver en del af EGYM-økosystemet – Koordinationstræning integreres i fremtidens træningsoplevelse

3. juli 2026
holdtræning -cover
Forretningsudvikling

Digital holdtræning: Technogym lancerer TeamGo

1. juli 2026
Personlig træning -cover
B2B

Stadigvæk vækstpotentiale i personlig træning

24. juni 2026
ny-biocircuit350x350fitnewsjpg
350x350-1jpg
tanita-2262jpg
bydy-bike-banner-2png
banner-bm-fitnessjpg
bannerf1jpg
8jpg
banner-fitnessgruppenpng
seca-bannerjpg
align-pilatesjpg
annonce-banner-opdag-inbody-fordelepng
logo-comfyballs-kant-350x350-tekstjpg
fitnessengros-fitnewspng
ny-banner-350-350-fitnesscomfortjpg
banner-trx-witt-sport-performancepng
yogo350x350png
annoncer-350x3503jpg
arena-reklame-fitnewspng
ny-saga-350x350jpg
apollo-bannerjpg

Vi anbefaler

Muskelvækst kosttips

Spis dig til muskelvækst – 18 effektive tips

4. december 2021
Gruppefitness - Mudo Gym

Mudo Gym Ulsrud – et casestudie i lancering af gruppefitness i en kampsports- og fitness-orienteret klub.

26. november 2022
reformer uddannelse -cover

Reformer træning – Ny reformer uddannelse hos Senses

22. maj 2024
bevæg dig - åbning

Bevæg dig mere, dyrk styrketræning – og lev længere

4. oktober 2023
Kræft i bugspytkirtlen -cover

Kræft i bugspytkirtlen – Ny effektiv behandling kan være på vej

22. januar 2025

Mest læste artikler

  • planke - cover

    Så længe bør du kunne holde en planke – alt efter din alder

    3986 shares
    Share 1594 Tweet 997
  • Styrketræning over 50 år – her er 6 gode grunde til at gå i gang

    3215 shares
    Share 1286 Tweet 804
  • Ældre der styrketræner skal huske at få nok protein

    384 shares
    Share 154 Tweet 96
  • Lisser Frost-Larsen bliver 70 år

    1248 shares
    Share 499 Tweet 312
  • Historien bag Danmarks første fitnesscenter

    1116 shares
    Share 446 Tweet 279
  • Slip din sukkertrang med 5 effektive tips

    374 shares
    Share 150 Tweet 94

Få 60 sider med ny inspiration til din træning - indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage. Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag e-bogen helt gratis!

Fitnews


Fitnews.dk giver dig relevante nyheder, tips og tricks samt portrætter og baggrund.

Som portal vil vi samle den danske fitnessbranche og være med til at gøre den bedre for både center-ejere, personlige trænere, andre aktører og medlemmer.

QUICK LINKS

  • B2B nyt
  • Læs magasinet online
  • Sundhedspartnere
  • Annoncering på fitnews.dk

© 2022 Fitnews.dk / Alle rettigheder forbeholdt. Design by PR360.com

  • Om Fitnews
  • Annoncering
  • GDPR & Privatlivspolitik

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
15585

FOREVER FIT


Modtag Forever Fit e-bogen på 60 sider og få ny inspiration til din træning. Den indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage.


Tilmeld dig nyhedsbrevet nu og modtag e-bogen helt gratis

No Result
View All Result
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input

© 2021 Fitnews.dk