HYROX forventer 3000 deltagere i Bella Center, når den populære fitnesskonkurrence for første gang afholdes på dansk jord den 23. marts 2024.
Sporten blev stiftet i Tyskland så sent som i 2017, men har på rekordtid fået global succes med sit nytænkende fitnesskoncept, der kombinerer løb med funktionel fitness i et konkurrenceformat, hvor alle kan være med.
“Efter succesfulde events i alt fra Hong Kong og Los Angeles til Dubai og Amsterdam glæder vi os til endelig at bringe HYROX til København. Med 800.000 aktive fitnessudøvere i Danmark forventer vi en folkefest,” fortæller Moritz Fürste, medstifter af HYROX.
HYROX: Et klassisk konkurrenceformat – hvor alle kan være med
Når de fleste mennesker træner i det lokale fitnesscenter, dyrker de en blanding af cardio, hypertrofi og styrke-udholdenhedstræning. Det er en sund, effektiv og funktionel træningsform, men det kan være svært at holde sig motiveret, når der ikke er noget konkurrenceelement.
Det var det, der ledte den professionelle triatlet Christian Toetzke og den tidligere tyske landsholdsspiller og 2x olympiske vinder i hockey Moritz Fürste til at opfinde HYROX.
Her skal deltagerne skiftevis løbe 1 km og udføre en klassiske fitnessdisciplin som roning, lunges, SkiERGs, farmers walks, indtil de har løbet 8 kilometer og udført 8 øvelser.
På den måde bringer HYROX de aktiviteter, almindelige fitnessgængere udfører til hverdag ind i et klassisk konkurrenceformat, man kender fra Nordic Race, CrossFit-konkurrencer eller de mange motionsløb.
Modsat andre discipliner tiltrækker HYROX deltagere fra mange forskellige niveauer – lige fra professionelle atleter til motionister, der ønsker at udfordre sig selv og have det sjovt undervejs. De bedste har mulighed for at kvalificere sig til et verdensmesterskab, som afholdes i Nice i slutningen af sæsonen.
“HYROX er et fitness-event for alle. For dem der har brug for et konkurrenceformat, der afspejler den måde, de rent faktisk træner. For dem der vil udfordre sig selv og prøve kræfter med at kvalificere sig til et verdensmesterskab. Og dem der ikke kunne tænke sig at prøve deres første fitnessevent og ønsker at gennemføre på deres egen måde,” fortæller Moritz Fürste
Løbet har været afholdt i over 30 byer med 90.000 deltagere bare i år. Det koster 500-695kr. at deltage, men det er gratis at være tilskuer og heppe på deltagerne fra start til slut. Tilmeldning kan ske her.
På den officielle hjemmeside kan du læse mere om regler, konkurrencens historie og ikke mindst finde det niveau som passer til din træningstilstand
Er det en god ide at tage kreatin tilskud – det kan du læse mere om her