Fitnews
Subscribe
Få 20% rabat på verdens mest komfortable underbukser
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input
No Result
View All Result
Fitnews
No Result
View All Result
Home Ny forskning

Råmælk fra køer kan bruges i stedet for modermælkserstatning viser 2 nye studier

Råmælk fra køer kan med fordel benyttes til for tidligt fødte i stedet for modermælkserstatning

by Redaktion
18. oktober 2023
in Ny forskning
163
råmælk -baby
Del på FacebookDel på TwitterDel på LinkedIn
Indhold gem
1) Råmælk kan booste immunforsvaret og beskytte mod bakterier
2) 10 år og over 50 studier på for tidligt fødte grise
2.1) Om Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

Når børn fødes alt for tidligt, har moderen oftest ikke nok råmælk. Men spædbørnene har akut brug for den rette næring. Nu viser to nye studier, at råmælk fra køer kan bruges i stedet for modermælkserstatning.

Hvert år bliver 15 millioner børn født alt for tidligt. En million ender med ikke at overleve. I de små børns første levetid er den rette ernæring helt afgørende. Både for at barnet overlever, men også for, at organerne som for eksempel hjernen kan udvikle sig.

Det bedste for et for tidligt født barn er modermælk. Det ‘booster’ immunforsvaret og giver barnet den nødvendige næring. Men oftest så vil moderen til et for tidligt født barn ikke kunne producere nok mælk lige efter fødslen.

“Råmælk indeholder antistoffer. For eksempel de såkaldte immunglobuliner, der hjælper med at præsentere kroppen for bakterier, så den kan genkende dem. Så faktorer i råmælk kan være afgørende for, at vi kan bekæmpe infektioner”
– Professor Per Torp Sangild.

Derfor er der brug for et supplement til modermælken. I dag bruger man modermælkserstatning, men det kan give barnet seriøse problemer med tarmene, for eksempel en betændelsestilstand, der kræver, at det lille barn får antibiotika.

Men nu kommer der muligvis et nyt alternativ på bordet. Forskere fra Københavns Universitet og 16 hospitaler i Danmark og Kina har nemlig fundet ud af, at for tidligt fødte børn kan få råmælk fra køer som supplement i stedet for modermælkserstatning. Samlet har forskerne undersøgt 572 for tidligt fødte børn.

“Det vi kan konkludere på baggrund af de to studier, er, at råmælk fra køer er et lovende supplement til for tidligt fødte babyer. På hospitalerne havde spædbørn, der fik råmælk fra køer, lignende helbredsresultater som spædbørn, der ikke fik tilskuddet. Men det er vigtigt at være påpasselig, “ siger professor Per Torp Sangild fra Institut for Veterinær- og Husdyrvidenskab.

Efter et par uger fandt forskerne forhøjede aminosyre-niveauer hos de nyfødte babyer, der fik tilskud af råmælk fra køer.

Aminosyrer er de grundlæggende byggesten i proteiner, som den nyfødte skal bruge for at opbygge kroppens væv – blandt andet muskler og nerver. Så de er nødvendige, men der skal heller ikke være for mange, så kan det blive giftigt for kroppen.

“Studierne tyder på, at råmælken fra køer er mest gavnligt i de to første uger af de for tidligt fødtes liv. Hvordan vi kan optimere råmælken fra køerne, så det gavner de for tidligt fødte, er noget vi skal undersøge nærmere,” siger Per Torp Sangild.

råmælk -1
Forskere fra Københavns Universitet og 16 hospitaler i Danmark og Kina har opdaget, at for tidligt fødte børn kan få råmælk fra køer som supplement i stedet for modermælkserstatning. Foto: Shutterstock

Råmælk kan booste immunforsvaret og beskytte mod bakterier

Inden for to dage går det for tidligt fødte barn fra at have nul til mange billioner bakterier i tarmen. Det er farligt, hvis de ikke samtidig udvikler deres immunforsvar til at forsvare dem mod bakterier.

Her er den første modermælk, råmælken, en stor hjælp. For forskning tyder nemlig på, at råmælk er smækfyldt med stoffer, der hjælper med at genkende bakterier og vira.

“Råmælk indeholder antistoffer. For eksempel de såkaldte immunglobuliner, der hjælper med at præsentere kroppen for bakterier, så den kan genkende dem. Så faktorer i råmælk kan være afgørende for, at vi kan bekæmpe infektioner,” siger Per Torp Sangild.

For tidligt fødte børn bliver født med et lavere niveau af immunglobuliner i deres blod, fordi de er født før, at alle immunglobulinerne er blevet overført i det tredje trimester af graviditeten. På det tidspunkt er de beskyttende lag i tarmene heller ikke fuldt ud udviklet.

“Teorien er så at faktorer i råmælken formår at kontrollere bakteriepopulationen, sådan at tarmen er beskyttet mod at udvikle inflammation. Det gælder ikke bare råmælk fra moderen, men også råmælk fra malkekvæg har mange af de samme komponenter i sig,” forklarer Per Torp Sangild.

10 år og over 50 studier på for tidligt fødte grise

Per Torp Sangild og hans kolleger har arbejdet med de to nye studier i fem år. Og selv før de kunne begynde at undersøge de for tidligt fødte spædbørn, udførte de over 50 studier på for tidligt fødte grise i de sidste 20 år.

“For tidligt fødte smågrise er meget afhængige af at få den rette mængde og type mælk, derfor kan vi bruge dem til at angive, hvordan man bedst kan anvende råmælk fra køer til spædbørn,” siger Per Torp Sangild.

Næste skridt for forskerne er, at undersøge hvordan de kan ændre proteinindholdet i råmælk fra malkekøer for at gøre den endnu bedre til at hjælpe udviklingen af for tidligt fødte spædbørn.

“Vi drømmer om at udvikle forskellige råmælksprodukter, der kan anvendes sikkert og beskytte både for tidligt fødte spædbørn og andre patienter mod alvorlige infektioner og tarmsygdomme,” konkluderer Peter Torp Sangild.

Du kan læse studierne her & her

Om Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet leverer international anerkendt sundhedsvidenskabelig forskning, uddannelse og innovation.

Deres vision er at flytte grænserne for erkendelse og skabe ny sundhedsvidenskabelig viden og indsigt til gavn for den fortsatte videnskabelige udvikling, for samfundet og for det enkelte individ.

Læs også om hvorfor det kan være en god idé at undlade bananer i dine smoothies her

Redaktion

Redaktion

Andre læse også disse artikler

sukkerfri sødestoffer
Ny forskning

Kan sukkerfri sødestoffer og nedsætte kognitive evner

20. marts 2026
kvinder i overgangsalderen -cover
Ny forskning

Københavns Universitet lancerer stor vidensportal til kvinder i overgangsalderen

20. marts 2026
kreatin og søvnmangel -cover
Ny forskning

Kreatin og søvnmangel – ny undersøgelse påviser en positiv effekt

4. februar 2026
hård træning - cover
Ny forskning

Hård træning er op til fire gange mere effektiv end moderat træning, viser ny forskning der sår tvivl om WHO’s motionsanbefalinger

15. december 2025
stofskifte -cover
Løb

Ny forskning antyder en grundlæggende grænse for menneskets stofskifte

2. december 2025
knuste hjerter -cover
Ny forskning

Knuste hjerter kan heles med motion

24. oktober 2025
ny-saga-350x350jpg
8jpg
banner-trx-witt-sport-performancepng
annoncer-350x3503jpg
seca-bannerjpg
logo-comfyballs-kant-350x350-tekstjpg
apollo-bannerjpg
yogo350x350png
tanita-2262jpg
fitnessengros-fitnewspng
350x350-1jpg
align-pilatesjpg
banner-bm-fitnessjpg
banner-fitnessgruppenpng
arena-reklame-fitnewspng
ny-biocircuit350x350fitnewsjpg
bannerf1jpg
annonce-banner-opdag-inbody-fordelepng
bydy-bike-banner-2png
ny-banner-350-350-fitnesscomfortjpg

Vi anbefaler

EUGENE SANDOW – KROPSKULTURENS FADER

21. november 2012
hvidvinsdampede kalkunrulle

Hvidvinsdampet kalkunrulle med kartofler

1. august 2023
Yoga retreat - åbning

7 dages Yoga retreat i Andalusien med Ina Thanild

12. marts 2023
Fitnessbranchens talenter

3 Tips til at fastholde fitnessbranchens talenter

6. oktober 2021
fitness yoga club - åbning

Fitness Yoga Club

7. december 2021

Mest læste artikler

  • Træning er det bedste -cover

    Træning er det bedste middel mod alderens effekt

    311 shares
    Share 124 Tweet 78
  • DFHO Årsmøde – markerer 20 års jubilæum

    309 shares
    Share 124 Tweet 77
  • Styrketræning over 50 år – her er 6 gode grunde til at gå i gang

    3197 shares
    Share 1279 Tweet 799
  • Så længe bør du kunne holde en planke – alt efter din alder

    3944 shares
    Share 1578 Tweet 986
  • Kosttilskud +50 år – her er de 7 du har mest brug for

    306 shares
    Share 122 Tweet 77
  • Fitness World mister medlemmer – 100.000 færre end i 2019

    523 shares
    Share 209 Tweet 131

Få 60 sider med ny inspiration til din træning - indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage. Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag e-bogen helt gratis!

Fitnews


Fitnews.dk giver dig relevante nyheder, tips og tricks samt portrætter og baggrund.

Som portal vil vi samle den danske fitnessbranche og være med til at gøre den bedre for både center-ejere, personlige trænere, andre aktører og medlemmer.

QUICK LINKS

  • B2B nyt
  • Læs magasinet online
  • Sundhedspartnere
  • Annoncering på fitnews.dk

© 2022 Fitnews.dk / Alle rettigheder forbeholdt. Design by PR360.com

  • Om Fitnews
  • Annoncering
  • GDPR & Privatlivspolitik

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
15585

FOREVER FIT


Modtag Forever Fit e-bogen på 60 sider og få ny inspiration til din træning. Den indeholder 3 effektive træningsprogrammer, med illustrerede øvelsesbeskrivelser. 30 lækre sunde og kalorielette opskrifter og en komplet kostplan til de næste 180 dage.


Tilmeld dig nyhedsbrevet nu og modtag e-bogen helt gratis

No Result
View All Result
  • Artikler
    • Fitness
    • Styrketræning
    • Løb
    • Vægttab
    • Anti ageing
    • Hjemmetræning
    • Holdtræning
    • Kost og ernæring
    • Motivation
    • Ny forskning
    • Profil interview
    • Wellness
    • Yoga
    • Aktiv ferie
  • B2B
    • Produkt nyheder
    • Boutique Studios
    • Forretningsudvikling
    • Gym Management
    • Krisehåndtering
    • Ny teknologi
    • Studiebesøg
    • Træningskoncepter
  • Opskrifter
    • Brød og bagværk
    • Desserter
    • Fisk
    • Fjerkræ
    • Grønne retter
    • Kylling
    • Oksekød
    • Pasta
    • Salater
    • Skaldyr
    • Snacks
    • Supper
    • Svinekød
    • Vegetar retter
  • Magasinet
  • Partnere
    • Sundhedspartnere
    • Bliv Fitnews PRO partner
  • Om os
    • OmFitnews.dk
    • Sådan bruger du Fitnews
    • Læser input

© 2021 Fitnews.dk