DFHO årsdag 2025, finder sted den 21 maj i København og har i år fokus på hvordan vi som samfund kan blive endnu bedre til at inkludere flere danskere i et idrætsfællesskab og dermed fremme forebyggelsen gennem motion.
Alt for mange danskere lever et liv uden motion og fysisk aktivitet. Det går ud over den enkeltes trivsel og sundhed, men det koster også samfundet dyrt. Tidligere har Sundhedsministeriet således opgjort, at de samfundsmæssige omkostninger som følge af inaktivitet udgør 17,5 mia. kr. om året.
Derfor er der brug for at se nærmere på, hvordan vi som samfund kan blive endnu bedre til at inkludere flere danskere i et idrætsfællesskab og dermed fremme forebyggelsen gennem motion.
På Dansk Fitness & Helse Organisations (DFHO) årsdag er der i år fokus på, hvordan idræt og motion kan spille en endnu større rolle i en forebyggende indsats – og hvad der skal til for at indfri det fulde potentiale.
Hvad betyder den nye sundhedsreform og ikke mindst den kommende folkesundhedslov, der skal fremme strukturel forebyggelse og mindske uligheden i sundhed? Og hvordan kan kommuner og idrætsaktører sammen og hver for sig være med til at understøtte de politiske initiativer og lokalt samt nationalt bidrage til, at flere får en mere aktiv hverdag?
Det er de spørgsmål, der søges svar på, når eksperter, kommuner og medlemmer er samlet til en årsdag i forebyggelsens tegn.
DFHO Årsdag 2025
21. maj 2025 KL. 09.00-13.00
Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 KBH K
Program
08:30 – 09:00
Ankomst med morgenmad
09:00 – 09:10
Velkommen
09:10 – 09:25
Den private idræt – en central del af forebyggelsen
Oplæg v/formand Jens Kramer Mikkelsen (Dansk Fitness & Helse Organisation)….
09:25 – 09:55
Hvor meget fylder motionen i den strukturelle forebyggelse?
Oplæg v/Else Smith, speciallæge og bl.a. fhv. direktør, Sundhedsstyrelsen….
09:55 – 10:25
Kommunernes forebyggelsesindsats – Hvad lægger kommunerne vægt på i forebyggelsen i det nære?
Oplæg v/folkesundhedschef Katrine Schjønning, Københavns Kommune og v/chef for Center for sundhedsfremme Mads Borgstrøm-Hansen, Aalborg Kommune….
10:25 – 11:00
Pause
11:00 – 11:25
Tager forebyggelsesindsatsen højde for borgernes forskellige behov og forudsætninger?
Oplæg og gruppedrøftelse v/sundhedsforsker Jes Bak Sørensen. …
11:25 – 12:00
En styrket forebyggelse – Er der brug for nye strukturer for at fremme motionen?
Debat v/folkesundhedschef Katrine Schjønning, Københavns Kommune, chef for Center for sundhedsfremme Mads Borgstrøm-Hansen, Aalborg Kommune lektor Karsten Elmose-Østerlund – Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Institut for Idræt og Biomekanik, Forsk…
12:00 – 12:05
Tak for i dag.
12:05 – 13:00
Frokost
Ikke alene har denne dag et spændende og lærerigt indhold, det er også en perfekt lejlighed til at netværke med andre branchefolk og så er det tilmed ganske gratis. Du finde tilmelding og yderligere info her



































